Automatyka magazynowa, czyli jak zwiększyć wydajność

Wyobraźmy sobie dużą firmę dystrybucyjną. Rozwija się bardzo szybko. Ma nowo otwarty magazyn, dwa razy większy od poprzedniego. Ostatnio zatrudniła nowych magazynierów. Obroty stale wzrastają. Wymarzona sytuacja? Niekoniecznie. Mimo zatrudnienia kolejnych pracowników i zwiększenia powierzchni magazynu, firma przestaje się wyrabiać z zamówieniami. Duża liczba zleceń powinna być powodem do zadowolenia, a okazuje się, że spędza firmie sen z powiek. Co zrobić? Zainwestować w kolejny magazyn? Zatrudnić jeszcze większą załogę? A może jest sposób, aby bardziej efektywnie wykorzystać te zasoby, które już posiadamy? Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa. 

Czas na automatykę

Nie można zwiększać powierzchni magazynu w nieskończoność… Choć w zasadzie można, ale koszty takiego działania są nieproporcjonalne do efektów, które pozwoliłoby to osiągnąć. Zamiast inwestować w metry kwadratowe lepiej usprawnić pracę na tych, które już posiadamy. Zwiększenie wydajności bez zwiększania zasobów umożliwia automatyka magazynowa. Składają się na nią dwa obszary: urządzenia optymalizujące obsługę magazynu (windy spiralne, słupowe, przenośniki taśmowe, rolkowe itp.) oraz systemy WMS, wspierające automatyzację procesów.

Pracować mądrzej, nie więcej

automatyka magazynowa

W standardowo funkcjonującym magazynie, pracownik otrzymuje dokument WZ i zbiera elementy potrzebne do skompletowania zamówienia, przemieszczając się po powierzchni magazynu. Następnie udaje się do miejsca odkładczego, gdzie składowane są towary gotowe do wysyłki. Później otrzymuje kolejne zamówienie i wykonuje te same czynności. Pokonuje wiele kilometrów, zbierając elementy potrzebne do skompletowania zamówienia. Raz po raz przemieszcza się po całym magazynie.

Automatyka magazynowa wiąże się ze zmianą systemu pracy i szykowania zamówień. W uproszczeniu wygląda to tak, że mamy tylu ludzi, jak duży jest magazyn, a nie tylu, jak wiele jest zamówień. Dzielimy magazyn na sektory i każdy magazynier pracuje tylko w swoim sektorze. Zamówienia dzielimy na części, a magazynierzy kompletują towary z kilku zleceń jednocześnie. Każdy pracownik zbiera elementy zamówienia ze swojego obszaru, pakuje w kartony i wrzuca na rolkę, która transportuje je do punktu zbiorczego. Tam jedna osoba zajmuje się kompletowaniem zamówień w całość. Dzięki temu ruch na magazynie jest zmniejszony, pracownicy robią mniej kilometrów, a same zamówienia kompletowane są szybciej. Zwiększa się wydajność pracy magazynierów – mniej czasu spędzają oni na krążeniu na magazynie, a są w stanie zebrać więcej elementów.

Automatyka magazynowa w dużej części minimalizuje wpływ czynnika ludzkiego na funkcjonowanie magazynu. Jest mniej błędów podczas realizacji zamówień, bo z zasady wprowadzany jest mechanizm podwójnej kontroli. Najpierw towar pakuje magazynier odpowiedzialny za konkretną część zamówienia. Później całość kompletuje jeszcze osoba znajdująca się w miejscu, do którego zjeżdżają kartony. Podczas sortowania paczek, również weryfikuje ona ich poprawność. Sam magazyn staje się bardziej uporządkowany. Wyeliminowany jest problem z tłokiem w sektorach, w których znajdują się najbardziej rotujące towary lub w strefie odkładczej. Wdrażając automatykę, najbardziej rotujące towary zazwyczaj ustawia się w okolicach rolek tak, aby operatorzy nie musieli daleko po nie jeździć. Jednocześnie należy pamiętać, aby wszystkie takie towary nie leżały w jednym sektorze, bo wówczas jeden z operatorów będzie wiecznie zajęty, a inni bezrobotni.

Koszt, który warto ponieść

system automatyki magazynowej

Kiedy firma dynamicznie się rozwija, to w pewnym momencie zaczyna brakować zasobów. Pracownicy przestają się wyrabiać. Magazyn jest za mały, towar się nie mieści, wydania się opóźniają. Automatyka pozwala efektywniej wykorzystać posiadaną powierzchnię. Mając te same zasoby – tak samo duży magazyn i taką samą liczbę pracowników, wdrażając automatykę można znacząco zwiększyć liczbę wydań. Granicą wydajności jest wówczas granica możliwości systemu automatyki, a nie produktywności pracowników.

Kluczem do sukcesu jest właściwe dostosowanie oprogramowania do specyfiki funkcjonowania firmy. Pozwala to na pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje automatyka magazynowa. Choć automatyka jest sporym wydatkiem i nie zwraca się w perspektywie kilku miesięcy, to są sytuacje, w których jest ona jedynym wyjściem. Chcąc utrzymać dynamikę wzrostu firmy i jej rozwoju, koszty automatyzacji magazynu należy potraktować jako inwestycję, której nie zastąpi zwiększenie zatrudnienia czy powierzchni magazynu.

Komentarze (0)

Polecane artykuły

bg Biznes

B2B, B2C, multichannel, omnichannel, strategia sprzedaży,

Omnichannel - teoria w praktyce

Omnichannel to sposób organizacji sprzedaży polegający na wykorzystaniu wielu kanałów dotarcia i obsługi klienta. W teorii organizacji sprzedaży pojęcie to nie jest jeszcze szczególnie ugruntowane. W polskiej Wikipedii nawet nie ma swojego hasła. Czym w istocie jest omnichannel?

bg Biznes

split payment, vat, zarządzanie,

Split payment

Projekt ustawy dotyczącej split payment, czyli mechanizmu podwójnej płatności, został przyjęty przez rząd. Jeśli zmiany zostaną przegłosowane przez posłów, to najprawdopodobniej zaczną one obowiązywać jeszcze w 2018 roku.

bg Biznes

JPK,

JPK na żądanie - najważniejsze fakty

Od 1 lipca 2018 mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przygotować się na wysyłanie różnych struktur JPK na wezwanie organów podatkowych. Obecnie firmy wysyłają co miesiąc pliki w strukturze JPK_VAT (Ewidencji VAT). Pozostałe 6 struktur będzie generowane wówczas, kiedy organy podatkowe wezwą do ich przekazania.

bg Biznes

ecommerce, fulfillment, logistyka, magazynowanie,

Rozwiązania dla fulfillmentu - Order Management System

Jeden magazyn. Obsługa kilku, kilkunastu lub kilkadziesiąt firm. Realizacja kilkuset zamówień dziennie. Tak na co dzień wygląda praca firm świadczących usługi fulfillmentu. Aby efektywnie zarządzać tak specyficznym magazynem i skutecznie realizować zamówienia potrzebne jest wsparcie ze strony rozwiązań IT, które znacznie wykracza poza standardowo oferowane funkcjonalności.

bg Biznes

ecommerce, fulfillment, inspiracje, logistyka, magazynowanie,

Więcej niż zewnętrzny magazyn, czyli fulfillment

Outsoursing usług logistycznych jest dobrze znanym zjawiskiem. Obecnie jest to już nie tylko wynajmowanie powierzchni magazynowych w zewnętrznej firmie, ale również outsourcing procesów związanych z pakowaniem i wysyłką towarów, wsparciem kontaktów z klientami docelowymi, obsługą zwrotów, rozpatrywaniem reklamacji.

bg Biznes

inspiracje, rozwiązania BI, technologia,

Skok do przyszłości - Cebit 2017

CeBIT - targi technologiczne, które w Hanowerze odbywają się już od lat 80-tych ubiegłego wieku. Przyciągają rzesze miłośników zainteresowanych nowinkami zarówno sprzętowymi, jak i w zakresie oprogramowania. W tym roku na odwiedzających od 20 marca czekało 3000 wystawców, w 17 tematycznych halach, w których każdy przez 5 dni mógł znaleźć coś dla siebie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.